Մաթևոս Հախվեդրին՝ Նիդերլանդներում Սփյուռքի գործերի հանձնակատար
Նա 2004 թ.-ին հիմնադրել և մինչև այժմ ղեկավարում է Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիան (Federation of Armenian Organisations in Netherlands – FAON)։ FAON-ը ճանաչված կազմակերպություն է նիդերլանդական քաղաքական-հասարակական կառույցների կողմից: Հայ համայնքի կազմակերպական աշխատանքներից բացի՝ այն կատարում է նաև լոբիիստական գործունեություն հօգուտ Հայաստանի և հայ ժողովրդի։
1984 թ. եղել է «Աբովյան» մշակութային միության հիմնադիրներից և առաջին նախագահը (մինչև 1989 թ.), իսկ 1999 թվականից առ այսօր ղեկավարում է կառույցը։
Սփյուռքի գործերի հանձնակատարների ինստիտուտին ծանոթանալու համար այցելեք հղմամբ՝ http://diaspora.gov.am/hy/programs/40:
Մաթևոս Հախվերդիի կենսագրությունն ընթերցելու համար այցելեք հետևյալ հղմամբ՝ http://diaspora.gov.am/hy/persons/276:

Матевос Ахверди назначен уполномоченным по делам диаспоры в Нидерландах
Решением премьер-министра РА Матевос Ахверди назначен уполномоченным по делам диаспоры в Нидерландах.
В 2004 году Матевос Ахверди основал и по сей день руководит Федерацией армянских организаций Нидерландов (FAON). Организация широко признана в политической и социальной сферах Нидерландов. Кроме общинных работ, FAON занимается также лоббированием интересов Армении и армян.
В 1984 году М. Ахверди стал соучредителем и первым президентом культурного объединения «Абовян» (до 1989 года), а с 1999 года руководит данной организацией.
Чтобы подробнее узнать об Институте уполномоченных, пройдите по ссылке: http://diaspora.gov.am/ru/programs/40.