Մաթևոս Հախվեդրին՝ Նիդերլանդներում Սփյուռքի գործերի հանձնակատար
Նա 2004 թ.-ին հիմնադրել և մինչև այժմ ղեկավարում է Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիան (Federation of Armenian Organisations in Netherlands – FAON)։ FAON-ը ճանաչված կազմակերպություն է նիդերլանդական քաղաքական-հասարակական կառույցների կողմից: Հայ համայնքի կազմակերպական աշխատանքներից բացի՝ այն կատարում է նաև լոբիիստական գործունեություն հօգուտ Հայաստանի և հայ ժողովրդի։
1984 թ. եղել է «Աբովյան» մշակութային միության հիմնադիրներից և առաջին նախագահը (մինչև 1989 թ.), իսկ 1999 թվականից առ այսօր ղեկավարում է կառույցը։
Սփյուռքի գործերի հանձնակատարների ինստիտուտին ծանոթանալու համար այցելեք հղմամբ՝ http://diaspora.gov.am/hy/programs/40:
Մաթևոս Հախվերդիի կենսագրությունն ընթերցելու համար այցելեք հետևյալ հղմամբ՝ http://diaspora.gov.am/hy/persons/276:

Matevos Hakhverdi Appointed Commissioner for Diaspora Affairs in the Netherlands
Matevos Hakhverdi, appointed by the Prime Minister of the Republic of Armenia, serves as the Commissioner for Diaspora Affairs in the Netherlands.
Since establishing the Federation of Armenian Organizations in the Netherlands (FAON) in 2004, he remains at its forefront. FAON is a well-respected entity within Dutch political and social circles. Alongside community initiatives, FAON actively engages in advocating for the interests of Armenia and Armenians through lobbying efforts.
In 1984, Matevos Hachverdi co-founded and served as the inaugural president of the cultural association "Abovyan" until 1989, and since 1999, he has remained at its helm.
For further insights into the Institute of Commissioners, please visit: http://diaspora.gov.am/en/programs/40