ՄԱՄՈՒԼԻ ՀԱՂՈՐԴԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆ. ՇԱԲԱԹՎԱ ՆՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԱՄՓՈՓՈՒՄ
ԵՐԵՎԱՆ, ՀԱՅԱՍՏԱՆ (հոկտեմբերի 14, 2021) – Հոկտեմբերի 13-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը «Բիզնես և աշխատանքային հնարավորություններ հայրենադարձների համար» թեմայով տեղեկատվական հանդիպում անցկացրեց: Հավաքի նպատակն էր հայրենադարձներին ներկայացնել Հայաստանում բիզնես ստեղծելու տարբերակներն ու ծանոթացնել այն գործատուների հետ, որոնք պատրաստակամ են ընդունել հայրենադարձ աշխատակիցների: Հայ օգնության ֆոնդի տնտեսական զարգացման ծրագրերի պատասխանատու Էրիկ Բաղդասարյանը ներկայացրեց Լիբանանից, Սիրիայից, Հորդանանից և Իրաքից հայրենադարձների համար բիզնես հնարավորությունները, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի (UNDP) համակարգող Արման Վալեսյանը խոսեց «Ինտեգրված գյուղական զբոսաշրջության զարգացում- IRTD» ծրագրի մասին,  Sportion.am ընկերության հիմնադիր-տնօրեն Էմմա Թաշճեանը և  Arctx նորագույն տեխնոլոգիաների ընկերության ծրագրերի պատասխանատու Մուշեղ Ասլիկյանը փոխանցեցին աշխատանքային առաջարկները: Մասնակցում էին հայրենադարձներ 10 երկրներից՝ Թուրքմենստանից, Լիբանանից, Թուրքիայից, Սիրիայից, Իսրայելից, Գերմանիայից, Ռուսաստանից, Նիդերլանդներից, Իրաքից և Իրանից:
Հայրենադարձության թեման սփյուռքի համայնքներում քննարկելու հանձնառություն ունեն նաև «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցները: 16 երկրներից ժամանած 20 երիտասարդները ավարտեցին ծրագրի հայաստանյան երկշաբաթյա մասը՝ անցնելով տարաբնույթ դասընթացներ, այցելելով Արցախ և ունենալով կարևոր հանդիպումներ: Ծրագրի մասնակիցները համայնքներում կկազմակերպեն տեղեկատվական արշավներ, հանդիպումներ և քննարկումներ մինչ 2022 թվականի մայիսի ավարտ:
Սփյուռքի մասնագիտական ներուժի ներգրավումը Հայաստանի և Արցախի պետական կառավարման համակարգին ևս շարունակվում է: Սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» 2021 ծրագրով Արցախի պետական նախարարի աշխատակազմում աշխատանքի է անցել կիպրահայ Հակոբ Իփդջյանը, իսկ ռուսաստանահայ Կարինե Աթաբեկյանը միացել է Ազգային ժողովի Տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի աշխատանքներին: Այժմ Հայաստանում են 20 երկրներից ժամանած 40 նոր մասնագետներ:
Ոչ միայն մասնագիտորեն, այլև բարեգործական հիմունքներով սփյուռքի կազմակերպությունները շարունակում են աջակցել հայրենիքին: Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Արմավիրի մարզպետ Համբարձում Մաթևոսյանի ուղեկցությամբ այցելեց հայ-ֆրանսիական «Բարձրունք 5165» բարեգործական կազմակերպություն, որը գտնվում է Վաղարշապատ քաղաքում: Կազմակերպության ղեկավար Լուսինե Մելիքյանը ծանոթացրեց հյուրերին իրենց գործունեությանը և ցույց տվեց ատամնաբուժական կլինիկան, որտեղ աշխատում են քաղաքի երիտասարդ մասնագետները: Կլինիկան անվճար ծառայություններ է մատուցում Վաղարշապատի բնակիչներին և հիմնադրվել է «Բարձրունք 5165»-ի կողմից՝ Բուշ-դյու-Ռոնի նահանգային խորհրդի ֆինանսական աջակցությամբ: Հանձնակատարն ընդունեց նաև Ֆրանսիայի Պլեսիս-Ռոբինսոն քաղաքի փոխքաղաքապետ Կորին Դուգերին: Կարևորվեց տեղի «Նուռ» հայկական միության և համանուն դպրոցի աշխատանքը հատկապես հայապահպանության գործում: Ի դեպ, միության և դպրոցի ղեկավար Սոնա Սուրեկեն Սունգուլյանը մեր գրասենյակի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի ներկայացուցիչն է Ֆրանսիայում:

PRESS RELEASE: SUMMARY OF THIS WEEK'S EVENTS
Keeping Armenia and the Diaspora Updated with Important News from the RA Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs
YEREVAN, ARMENIA (October 14, 2021) – On October 13th, the RA Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs held an informational meeting for repatriates on “Business and Employment Opportunities in Armenia.” Headed by the Office’s Repatriation Coordinator Hovhannes Aleksanyan, the meeting’s purpose was to introduce repatriates to new business and job opportunities in Armenia, which included panellists from the Fund for Armenian Relief, Sportion AM, leading software products provider Arctx and the United Nations Development Program. Repatriates from 10 countries were in attendance, including Turkmenistan, Lebanon, Turkey, Syria, Israel, Germany, Russia, Holland, Iraq and Iran.
The Diaspora Youth Ambassador program concluded after an extensive, two-week period of practical lectures, official meetings and study tours in Armenia and Artsakh. Twenty Diaspora Youth Ambassadors from 16 countries will continue the program in their respective communities, conducting various community events and awareness campaigns until next May.
Along with the Diaspora Youth Ambassador program, the RA Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs continues to place Diaspora professionals from the iGorts program in Armenia’s state institutions for yearlong work. Recently, Cypriot-Armenian Hagop Ipdjian stationed in Artsakh with State Minister Artak Beglaryan’s Office, and Karine Atabekyan from Russia began her work in Armenia’s National Assembly with the Standing Committee on Regional and Eurasian Integration. There are currently over 40 iGorts professionals from 20 countries working in Armenia’s state system in the second year of the program.
Diaspora communities provide all kinds of support to ensure Armenia’s overall wellbeing. This week, High Commissioner Zareh Sinanyan visited the head of French-Armenian humanitarian organization “Altitude 5165 and learned about their activities, particularly the dental clinic in the city of Vagharshapat that provides free services to residents. The High Commissioner also met with Corinne Duguer, the Deputy Mayor of Le Plessis-Robinson, France, who maintains close ties with “Nour” Armenian association and school headed by Sona Sureken Sungulyan, the Diaspora Youth Ambassador in France.