ՄԱՄՈՒԼԻ ՀԱՂՈՐԴԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆ. ՇԱԲԱԹՎԱ ՆՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԱՄՓՈՓՈՒՄ
ԵՐԵՎԱՆ, ՀԱՅԱՍՏԱՆ (հոկտեմբերի 14, 2021) – Հոկտեմբերի 13-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը «Բիզնես և աշխատանքային հնարավորություններ հայրենադարձների համար» թեմայով տեղեկատվական հանդիպում անցկացրեց: Հավաքի նպատակն էր հայրենադարձներին ներկայացնել Հայաստանում բիզնես ստեղծելու տարբերակներն ու ծանոթացնել այն գործատուների հետ, որոնք պատրաստակամ են ընդունել հայրենադարձ աշխատակիցների: Հայ օգնության ֆոնդի տնտեսական զարգացման ծրագրերի պատասխանատու Էրիկ Բաղդասարյանը ներկայացրեց Լիբանանից, Սիրիայից, Հորդանանից և Իրաքից հայրենադարձների համար բիզնես հնարավորությունները, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի (UNDP) համակարգող Արման Վալեսյանը խոսեց «Ինտեգրված գյուղական զբոսաշրջության զարգացում- IRTD» ծրագրի մասին,  Sportion.am ընկերության հիմնադիր-տնօրեն Էմմա Թաշճեանը և  Arctx նորագույն տեխնոլոգիաների ընկերության ծրագրերի պատասխանատու Մուշեղ Ասլիկյանը փոխանցեցին աշխատանքային առաջարկները: Մասնակցում էին հայրենադարձներ 10 երկրներից՝ Թուրքմենստանից, Լիբանանից, Թուրքիայից, Սիրիայից, Իսրայելից, Գերմանիայից, Ռուսաստանից, Նիդերլանդներից, Իրաքից և Իրանից:
Հայրենադարձության թեման սփյուռքի համայնքներում քննարկելու հանձնառություն ունեն նաև «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցները: 16 երկրներից ժամանած 20 երիտասարդները ավարտեցին ծրագրի հայաստանյան երկշաբաթյա մասը՝ անցնելով տարաբնույթ դասընթացներ, այցելելով Արցախ և ունենալով կարևոր հանդիպումներ: Ծրագրի մասնակիցները համայնքներում կկազմակերպեն տեղեկատվական արշավներ, հանդիպումներ և քննարկումներ մինչ 2022 թվականի մայիսի ավարտ:
Սփյուռքի մասնագիտական ներուժի ներգրավումը Հայաստանի և Արցախի պետական կառավարման համակարգին ևս շարունակվում է: Սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» 2021 ծրագրով Արցախի պետական նախարարի աշխատակազմում աշխատանքի է անցել կիպրահայ Հակոբ Իփդջյանը, իսկ ռուսաստանահայ Կարինե Աթաբեկյանը միացել է Ազգային ժողովի Տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի աշխատանքներին: Այժմ Հայաստանում են 20 երկրներից ժամանած 40 նոր մասնագետներ:
Ոչ միայն մասնագիտորեն, այլև բարեգործական հիմունքներով սփյուռքի կազմակերպությունները շարունակում են աջակցել հայրենիքին: Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Արմավիրի մարզպետ Համբարձում Մաթևոսյանի ուղեկցությամբ այցելեց հայ-ֆրանսիական «Բարձրունք 5165» բարեգործական կազմակերպություն, որը գտնվում է Վաղարշապատ քաղաքում: Կազմակերպության ղեկավար Լուսինե Մելիքյանը ծանոթացրեց հյուրերին իրենց գործունեությանը և ցույց տվեց ատամնաբուժական կլինիկան, որտեղ աշխատում են քաղաքի երիտասարդ մասնագետները: Կլինիկան անվճար ծառայություններ է մատուցում Վաղարշապատի բնակիչներին և հիմնադրվել է «Բարձրունք 5165»-ի կողմից՝ Բուշ-դյու-Ռոնի նահանգային խորհրդի ֆինանսական աջակցությամբ: Հանձնակատարն ընդունեց նաև Ֆրանսիայի Պլեսիս-Ռոբինսոն քաղաքի փոխքաղաքապետ Կորին Դուգերին: Կարևորվեց տեղի «Նուռ» հայկական միության և համանուն դպրոցի աշխատանքը հատկապես հայապահպանության գործում: Ի դեպ, միության և դպրոցի ղեկավար Սոնա Սուրեկեն Սունգուլյանը մեր գրասենյակի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի ներկայացուցիչն է Ֆրանսիայում:

ПРЕСС-РЕЛИЗ: КРАТКИЙ ОБЗОР СОБЫТИЙ ЭТОЙ НЕДЕЛИ
ЕРЕВАН, АРМЕНИЯ (14 октября 2021 г.) - 13 октября в Офисе главного уполномоченного по делам диаспоры РА состоялась информационная встреча на тему «Бизнес и возможности трудоустройства для репатриантов». Целью встречи было ознакомить репатриантов с возможностями создания бизнеса в Армении и познакомить их с работодателями, которые готовы принять репатриированных сотрудников. Эрик Багдасарян, руководитель программ экономического развития Армянского фонда помощи, представил возможности бизнеса для репатриантов из Ливана, Сирии, Иордании и Ирака. Координатор ПРООН Арман Валесян рассказал о программе интегрированного развития сельского туризма (IRTD), учредитель-директор компании «Sportion AM» Эмма Ташчеан и руководитель проектов по новейшим технологиям компании «Arctx» Мушег Асликян представили рабочие предложения. На встрече присутствовали репатрианты из 10 стран, включая Туркменистан, Ливан, Турцию, Сирию, Израиль, Германию, Россию, Нидерланды, Ирак и Иран.
Участники программы «Молодой посол диаспоры» также были заинтересованы в обсуждении темы репатриации в диаспорских общинах. 20 молодых людей из 16 стран завершили двухнедельную часть программы в Армении, пройдя различные курсы, посетив Арцах и проведя важные встречи. Участники проекта до конца мая 2022 года должны будут проводить информационные кампании, встречи, обсуждения в своих общинах.
Продолжается вовлечение профессионального потенциала диаспоры в систему государственного управления Армении и Арцаха. Армянин из Кипра Акоп Ипджян, в рамках программы для специалистов из диаспоры «иГорц» 2021, вошел в состав аппарата государственного министра Арцаха, а армянка из России, Карине Атабекян присоединилась к работе Постоянной комиссии Национального собрания по региональным и евразийским вопросам интеграции. Сейчас в Армении 40 новых специалистов из 20 стран мира.
Организации диаспоры продолжают поддерживать Родину не только профессионально, но и на благотворительной основе. Главный уполномоченный Заре Синанян, в сопровождении губернатора Армавира Амбарцума Матевосяна, посетил армяно-французскую благотворительную организацию «Бардзрунк 5165», расположенную в Вагаршапате. Руководитель организации Лусине Меликян ознакомила гостей с их деятельностью, показала стоматологическую клинику, в которой работают молодые специалисты города. Клиника оказывает бесплатные услуги жителям Вагаршапата. Уполномоченный также принял заместителя мэра французского города Плесси-Робинсон Корин Дуггер. Была особо отмечена работа Армянского союза «Гранат» и местной одноименной школы в деле сохранения армянской идентичности. Кстати, руководитель Союза и школы Сона Сурекен Сунгулян является представителем программы «Молодой посол диаспоры» нашего офиса во Франции.