Մամուլի հաղորդագրություն. շաբաթվա նորությունների ամփոփում
ԵՐԵՎԱՆ, ՀԱՅԱՍՏԱՆ (Սեպտեմբերի 17, 2021) – Սեպտեմբերի 13-17-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակն արձանագրեց մի շարք կարևոր իրադարձություններ: Սփյուռքահայ մասնագետ Անի Իսպիրյանը, ով Հայաստան է տեղափոխվել Ռուսաստանից, նշանակվեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ: Անին նախորդ մեկ տարին աշխատում էր հենց այդ նախարարությունում «իԳործ» ծրագրի շրջանակներում, որը հնարավորություն է տալիս սփյուռքահայ մասնագետներին աշխատել Հայաստանի պետական կառույցներում:
Ի դեպ, սփյուռքահայ մասնագետները շարունակում են ակտիվ մասնակցություն ունենալ պետական կառավարման համակարգի աշխատանքներին: ՀՀ նախագահի աշխատակազմը ևս ընդունեց սփյուռքահայ աշխատակցի: Արգենտինահայ Մարիանա Շահինյանը մեկ տարի կգտնվի հայրենիքում: Սփյուռքահայ մասնագետների ինտեգրումը դյուրացնելու նպատակով Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակում էին հավաքվել բոլոր պետական մարմինների ներկայացուցիչները, որոնց ղեկավարության ներքո աշխատում են համայնքներից ժամանած մասնագետները: Նրանք կիսվեցին իրենց փորձով և ակնկալիքներով:
Սեփական գիտելիքները հայրենիքին ծառայեցնելուց բացի՝ սփյուռքահայերը շարունակում են ներդրում ունենալ Հայաստանի առողջապահության ոլորտի զարգացման գործում: «Գերմանահայ գործարարների միության» ջանքերով «Պրոֆ. Ռ․ Հ․ Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնում» բացվեց Հեմոֆիլիայի և թրոմբոզների կենտրոն: Միջոցառմանը մասնակցեցին Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը և Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը: Այն կաշխատի միջազգային չափանիշներին համապատասխան ախտորոշման և բուժման մոտեցումներով:
Սփյուռքը ոչ միայն Հայաստանի ներսում է իր աջակցությունը ցուցաբերում, այլ նաև դրսում՝ համայնքներում: Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Ուկրաինայում մասնակցեց կապերի ստեղծման և համագործակցության ձևաչափով հանդիպում-միջոցառման: Այն կազմակերպվել էր Simul Fortes հայկական բիզնես ակումբի կողմից և կրում էր «Միասին ավելի ուժեղ» խորագիրը: Միջոցառմանը ներկա էին Ուկրաինայում Հայաստանի դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանը, հայ և ուկրաինացի գործարարներ, Գերագույն ռադայի պատգամավորներ, այլ պաշտոնյաներ, համայնքային ներկայացուցիչներ:
Այս ամենին զուգահեռ՝ շարունակվում է հայրենադարձության գործընթացը: Հաջորդ հայրենադարձության պատմությունը լի է ուժով և կամքով: Արցախում հաստատված և պատերազմի հետևանքով գերեվարված Մարալ Նաջարյանը դարձյալ հայրենադարձվել է: Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի հետ զրույցում խոսվեց գերության ընթացքում ունեցած նրա ապրումների, ներկայիս առողջական վիճակի մասին, նաև թե ինչպես գրասենյակը կարող է աջակցել նրան Հայաստանում աշխատանքի և կեցության հարցում:
Մեկ այլ լիբանանահայ՝ Շուշան Քեշիշյանը, հաստատվել է Արցախում և հիմնել «Հաբ Արցախ» հասարակական կազմակերպությունը: Այն տեղակայված է Ստեփանակերտում և նպատակ ունի խթանել ձեռներեցությունն ու համատեղ աշխատանքի վայր ծառայել արցախցիների համար: Ի դեպ, Շուշանը ևս նախկին «իԳործ»-ական է:
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի մասին
Հիմնվելով 2019 թվականին՝ ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը պատասխանատու է Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունների զարգացման և իրականացման ռազմավարությունների և քաղաքականության մշակման համար: Այն ներառում է հայրենադարձության գործընթացի աջակցությունն ու խրախուսումը, հայրենադարձների ինտեգրման գործընթացի հեշտացումը, սփյուռքի ներուժի քարտեզագրումը և այլն: Գրասենյակը բաղկացած է տարբեր ստորաբաժանումներից, որոնցում ներգրավված են ներկայացուցիչներ սփյուռքի հայ համայնքներից: Ընթացիկ գործունեության և ծրագրերի մասին ավելի իմանալու համար այցելեք գրասենյակի կայք՝ http://diaspora.gov.am/hy, հետևեք մեզ սոցցանցերում՝ @DiasporaGovAm կամ գրեք diaspora@gov.am էլ. հասցեով:

Press Release: Summary of This Week's Events
Keeping Armenia and the Diaspora Updated with Important News from the RA Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs
YEREVAN, ARMENIA (September 17, 2021) – During the week of September 13-17, the RA Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs recorded a number of important events. Diaspora professional Ani Ispiryan from Russia was appointed Deputy Minister of Economy. Ani spent the last year working in the Ministry of Economy as an iGorts participant, a program that invites Diaspora professionals to work in Armenia’s state institutions for a year.
Diaspora professionals continue to obtain representation in Armenia’s state institutions. The Office of the President of the Republic of Armenia welcomed a new iGorts participant Mariana Shahinian from Buenos Aires, Argentina. Additionally, to better prepare those who lead iGorts participants to success, the RA Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs organized a practical meeting with participating RA state body representatives to gauge their questions, experiences and observations about the program.
Alongside providing their education and expertise toward strengthening Armenia’s state institutions, the Diaspora invests in improving Armenia’s public health. Recently, a hemophilia and thrombophilia center opened in Yerevan at the Prof. R.H. Yeolyan Hematology Center through the efforts of the Union of German-Armenian Entrepreneurs. High Commissioner Zareh Sinanyan, Minister of Health Anahit Avanesyan, Director of the Hematology Center Samvel Danielyan, German-Armenian businesspeople, and others attended the opening. The center is significant in that it uses diagnostic and treatment methods that meet international standards.
The Diaspora continues to offer its support to the Homeland both inside and outside Armenia. High Commissioner Zareh Sinanyan recently took a working trip to Ukraine and participated in an event aimed at building ties and cooperation in Ukraine. It was organized by the Simul Fortes Armenian business club and titled “Stronger Together.” The event was attended by Armenian Ambassador to Ukraine Vladimir Karapetyan, Armenian and Ukrainian businesspeople, members of the Ukrainian parliament, other officials and community representatives.
Parallel to Diaspora support is repatriation, and this repatriation story is filled with immeasurable strength and willpower. Maral Najarian, Artsakh resident from Lebanon who spent four months as an Azerbaijani prisoner of war, repatriated to Armenia. Ms. Najarian visited RA High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan and the Office’s Head of Repatriation Hovhannes Aleksanyan on Wednesday, where they spoke about her experience being in an Azerbaijani prison, how she was released, as well as her current state of health and how our Office can assist with finding work.
Furthermore related to the topic of work, Hub Artsakh, a modern, co-working space in Stepanakert, launched this week and is being led by former iGorts fellow from Lebanon, Shoushan Keshishian. Hub Artsakh comprises a community of motivated entrepreneurs and serves as a place of joint work.
About the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs
Established in 2019 within the Office of the Prime Minister, the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs is responsible for developing and implementing the strategies and policies for Armenia-Diaspora relations, including supporting and encouraging repatriation, ensuring smooth societal integration for repatriates, and mapping the Diaspora’s potential. The Office is made up of a diverse team of individuals, some of whom represent Diaspora communities from around the world. To learn more about our activities and programs, visit diaspora.gov.am/en, follow us on social media at @DiasporaGovAm or email us at diaspora@gov.am.