Մամուլի հաղորդագրություն. շաբաթվա նորությունների ամփոփում
ԵՐԵՎԱՆ, ՀԱՅԱՍՏԱՆ (Սեպտեմբերի 17, 2021) – Սեպտեմբերի 13-17-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակն արձանագրեց մի շարք կարևոր իրադարձություններ: Սփյուռքահայ մասնագետ Անի Իսպիրյանը, ով Հայաստան է տեղափոխվել Ռուսաստանից, նշանակվեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ: Անին նախորդ մեկ տարին աշխատում էր հենց այդ նախարարությունում «իԳործ» ծրագրի շրջանակներում, որը հնարավորություն է տալիս սփյուռքահայ մասնագետներին աշխատել Հայաստանի պետական կառույցներում:
Ի դեպ, սփյուռքահայ մասնագետները շարունակում են ակտիվ մասնակցություն ունենալ պետական կառավարման համակարգի աշխատանքներին: ՀՀ նախագահի աշխատակազմը ևս ընդունեց սփյուռքահայ աշխատակցի: Արգենտինահայ Մարիանա Շահինյանը մեկ տարի կգտնվի հայրենիքում: Սփյուռքահայ մասնագետների ինտեգրումը դյուրացնելու նպատակով Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակում էին հավաքվել բոլոր պետական մարմինների ներկայացուցիչները, որոնց ղեկավարության ներքո աշխատում են համայնքներից ժամանած մասնագետները: Նրանք կիսվեցին իրենց փորձով և ակնկալիքներով:
Սեփական գիտելիքները հայրենիքին ծառայեցնելուց բացի՝ սփյուռքահայերը շարունակում են ներդրում ունենալ Հայաստանի առողջապահության ոլորտի զարգացման գործում: «Գերմանահայ գործարարների միության» ջանքերով «Պրոֆ. Ռ․ Հ․ Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնում» բացվեց Հեմոֆիլիայի և թրոմբոզների կենտրոն: Միջոցառմանը մասնակցեցին Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը և Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը: Այն կաշխատի միջազգային չափանիշներին համապատասխան ախտորոշման և բուժման մոտեցումներով:
Սփյուռքը ոչ միայն Հայաստանի ներսում է իր աջակցությունը ցուցաբերում, այլ նաև դրսում՝ համայնքներում: Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Ուկրաինայում մասնակցեց կապերի ստեղծման և համագործակցության ձևաչափով հանդիպում-միջոցառման: Այն կազմակերպվել էր Simul Fortes հայկական բիզնես ակումբի կողմից և կրում էր «Միասին ավելի ուժեղ» խորագիրը: Միջոցառմանը ներկա էին Ուկրաինայում Հայաստանի դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանը, հայ և ուկրաինացի գործարարներ, Գերագույն ռադայի պատգամավորներ, այլ պաշտոնյաներ, համայնքային ներկայացուցիչներ:
Այս ամենին զուգահեռ՝ շարունակվում է հայրենադարձության գործընթացը: Հաջորդ հայրենադարձության պատմությունը լի է ուժով և կամքով: Արցախում հաստատված և պատերազմի հետևանքով գերեվարված Մարալ Նաջարյանը դարձյալ հայրենադարձվել է: Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի հետ զրույցում խոսվեց գերության ընթացքում ունեցած նրա ապրումների, ներկայիս առողջական վիճակի մասին, նաև թե ինչպես գրասենյակը կարող է աջակցել նրան Հայաստանում աշխատանքի և կեցության հարցում:
Մեկ այլ լիբանանահայ՝ Շուշան Քեշիշյանը, հաստատվել է Արցախում և հիմնել «Հաբ Արցախ» հասարակական կազմակերպությունը: Այն տեղակայված է Ստեփանակերտում և նպատակ ունի խթանել ձեռներեցությունն ու համատեղ աշխատանքի վայր ծառայել արցախցիների համար: Ի դեպ, Շուշանը ևս նախկին «իԳործ»-ական է:
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի մասին
Հիմնվելով 2019 թվականին՝ ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը պատասխանատու է Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունների զարգացման և իրականացման ռազմավարությունների և քաղաքականության մշակման համար: Այն ներառում է հայրենադարձության գործընթացի աջակցությունն ու խրախուսումը, հայրենադարձների ինտեգրման գործընթացի հեշտացումը, սփյուռքի ներուժի քարտեզագրումը և այլն: Գրասենյակը բաղկացած է տարբեր ստորաբաժանումներից, որոնցում ներգրավված են ներկայացուցիչներ սփյուռքի հայ համայնքներից: Ընթացիկ գործունեության և ծրագրերի մասին ավելի իմանալու համար այցելեք գրասենյակի կայք՝ http://diaspora.gov.am/hy, հետևեք մեզ սոցցանցերում՝ @DiasporaGovAm կամ գրեք diaspora@gov.am էլ. հասցեով:

Пресс-релиз: краткий обзор событий этой недели
YEREVAN, ARMENIA (17 сентября, 2021) – В течение недели с 13 по 17 сентября Офис главного уполномоченного по делам диаспоры РА зафиксировал ряд важных событий. Заместителем министра экономики назначена Ани Испирян, специалист из диаспоры России. Последний год Ани проработала в Министерстве экономики в качестве участника iGorts, программы, которая приглашает профессионалов из диаспоры для работы в государственных учреждениях Армении в течение года.
Профессионалы диаспоры продолжают получать должности в государственных учреждениях Армении. Аппарат Президента Республики Армения приветствовал нового участника iGorts Мариану Шагинян, специалиста диаспоры из Буэнос-Айреса, Аргентины. Кроме того, для подготовки тех, кто принимает участников iGorts, Офис главного уполномоченного по делам диаспоры РА организовал встречу с представителями участвующих государственных органов РА, чтобы выслушать их вопросы, поделиться опытом и наблюдениями.
Помимо вклада своего образования и опыта для укрепления государственных институтов Армении, диаспора инвестирует в укрепление здоровья населения Армении. Недавно усилиями Союза немецко-армянских предпринимателей в Ереване при Гематологическом центре профессора Р.Х.Еоляна открылся центр гемофилии и тромбофилии. На открытии присутствовали главный уполномоченный Заре Синанян, министр здравоохранения Анаит Аванесян, директор гематологического центра Самвел Даниелян, немецко-армянские бизнесмены и другие. Центр примечателен тем, что в нем используются методы диагностики и лечения, соответствующие международным стандартам.
Диаспора продолжает оказывать поддержку Родине как внутри страны, так и за пределами Армении. Главный уполномоченный Заре Синанян недавно совершил рабочую поездку в Украину и принял участие в мероприятии, направленном на укрепление связей и сотрудничества в Украине. Встреча была организована армянским бизнес-клубом Simul Fortes и называлась «Вместе мы сильнее». В мероприятии приняли участие посол Армении в Украине Владимир Карапетян, армянские и украинские бизнесмены, депутаты украинского парламента, другие официальные лица и представители общественности.
Параллельно с поддержкой диаспоры происходит процесс репатриации, одна из историй репатриации наполнена неизмеримой силой воли. Жительница Арцаха из Ливана Марал Наджарян, которая провела в плену четыре месяца в качестве азербайджанского военнопленного, репатриировалась в Армению. В среду госпожа Наджарян посетила главного уполномоченного по делам диаспоры РА Заре Синаняна и руководителя отдела репатриации Ованеса Алексаняна. На встрече она рассказала о своем опыте пребывания в азербайджанской тюрьме, о том, как она была освобождена, а также о ее нынешнем состоянии здоровья и о том, как наш офис может помочь ей с поиском работы.
Более того, что касается работы, на этой неделе открылось современное коворкинг-пространство Hub Artsakh в Степанакерте, которым руководит бывшая участница iGorts из Ливана Шушан Кешишян. Hub Artsakh объединяет сообщество мотивированных предпринимателей и служит местом совместной работы.
Об Офисе главного уполномоченного по делам диаспоры РА
Офис главного уполномоченного по делам диаспоры РА был основан в 2019 году. Он несет ответственность за разработку стратегий и политики развития и реализации отношений Армения-Диаспора. Он разрабатывает и реализует стратегию этого партнерства и проводимую политику, поддерживает активацию процесса репатриации и интеграции, изучает, собирает и картографирует потенциал диаспоры, разрабатывает программы для вовлечения его в жизнь Армении. Офис состоит из разнопрофильной команды, некоторые члены которой являются представителями различных армянских общин диаспоры со всего мира.
Чтобы узнать больше о деятельности Офиса и его программах, посетите сайт: http://diaspora.gov.am/ru, следите за нашими новостями в социальных сетях: @DiasporaGovAm или напишите на наш эл.почту: diaspora@gov.am.