Քաղաքացիություն և Կացության Կարգավիճակ
2026 թվականի հունվարի 1-ից փոփոխություններ են տեղի ունեցել ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու դիմումների կարգում: Դիմումատուն ներբեռնում է իր փաստաթղթերի բնօրինակները mcs-citizenship.am քաղաքացիության գործերի էլեկտրոնային կառավարման համակարգ, որտեղ վերջիններս ստուգվում, ընթացքավորվում են, ապա տրամադրվում է այցելության օր ՝ փաստաթղերի փաթեթը ֆիզիկապես հանձնելու համար:
- ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար դիմող անձանց դիմումների քննարկման ժամկետը 6 ամսվա փոխարեն սահմանվել է 90 աշխատանքային օր։
- ՀՀ քաղաքացիություն ստացած անձանց իրավունք է վերապահվել առաջին անգամ ՀՀ քաղաքացու անձնագիր ստանալ ինչպես Հայաստանի Հանրապետությունում, այնպես էլ օտարերկրյա պետություններում գործող ՀՀ դեսպանություններում և հյուպատոսական հիմնարկներում։
- ՀՀ քաղաքացի զավակ ունեցող անձը իրավունք ունի առանց օրենքով սահմանված կարգով վերջին երեք տարին մշտապես ՀՀ-ում բնակվելու պահանջի, ՀՀ քաղաքացիություն ձեռք բերելու (ՀՀ Սահմանադրության և հայերեն լեզվի իմացության ստուգման գործող կարգի համաձայն)։
Ընդհանուր պահանջներ
ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար իրավունք ունի դիմելու ՀՀ քաղաքացիություն չունեցող 18 տարին լրացած, գործունակ, օտարերկրյա պետությունում բնակվող (գտնվող) կամ Հայաստանում օրինական հիմքով բնակվող (գտնվող) յուրաքանչյուր անձ, եթե`
- օրենքով սահմանված կարգով վերջին երեք տարին մշտապես բնակվել է ՀՀ-ում,
- կարող է բացատրվել հայերենով,
- ծանոթ է ՀՀ Սահմանադրությանը:
Առանց 1-ին և 2-րդ կետերի սահմանված պահանջների պահպանման՝ ՀՀ քաղաքացիություն կարող է ստանալ ՀՀ քաղաքացիություն չունեցող այն անձը,
- ով մինչև ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու դիմումը ներկայացնելու պահը վերջին 2 տարվա ընթացքում օրենքով սահմանված կարգով գրանցված ամուսնության մեջ է գտնվել ՀՀ քաղաքացու հետ և այդ 2 տարվա ընթացքում առնվազն 365 օր օրինական հիմքերի առկայությամբ բնակվել է Հայաստանում կամ ունի ՀՀ քաղաքացի երեխա, կամ
- ում ծնողները կամ նրանցից մեկը նախկինում ունեցել է ՀՀ քաղաքացիություն կամ ծնվել է ՀՀ-ում, և ով 18 տարին լրանալուց հետո` 3 տարվա ընթացքում դիմել է ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար կամ
- ով 1995 թվականի հունվարի 1-ից հետո, իր դիմումի համաձայն, դուրս է եկել ՀՀ քաղաքացիությունից:
- ով ազգությամբ հայ է։
Տես՝ ՀՀ կառավարության որոշումները և քաղաքացիության մասին ՀՀ օրենք։
ՔԱՂԱՔԱՑԻՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔ
N 1390 որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին առ 23 հունիս 2022 թ.
N 411 որոշում առ 25 մարտ 2010թ.
N 1390 որոշում առ 23 նոյեմբերի 2007թ.
N 1154 որոշում առ 4 հոկտեմբերի 2007թ.
N 1110 որոշում առ 20 սեպտեմբերի 2007թ.
Էլեկտրոնային համակարգից օգտվելու համար ՄՔԾ կողմից պատրաստվել են ուղեցույցներ.
Ուղեցույց՝ ՀՀ քաղաքացիության շնորհման հայտի
Ուղեցույց՝ ՀՀ քաղաքացիության դադարեցման հայտի
Ուղեցույց՝ ՀՀ քաղաքացիության շնորհման հայտի (անգործունակ անձի)
Քաղաքացիություն՝
Անհրաժեշտ քայլեր
Անձնագրեր, նույնականացման քարտ (ID քարտ)
ՀՀ նախագահի կողմից ՀՀ քաղաքացիություն շնորհելու մասին հրամանագիրը ստորագրելուց հետո Դուք կարող եք դիմել Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն (Օվիր) անձնագիր ստանալու համար:
Եթե ստացել եք ստանդարտ անձնագիր, ապա կարող եք դիմել և ստանալ նաև կենսաչափական անձնագիր և այդպիսով ունենալ երկու վավեր անձնագրեր:
Անձնագիրը ստանալուց հետո Դուք կարող եք դիմել նույնականացման քարտ ստանալու համար (ID քարտ), որը տրվում է պլաստիկ քարտի տեսքով։ Այս փաստաթղթում նշվում է նաև Ձեր հանրային ծառայության համարանիշը։
Քաղաքացիության ճանաչում
ՀՀ քաղաքացի կարող եք ճանաչվել, եթե՝
- ՀՀ մշտական բնակիչ եք եղել 1995 թվականի հուլիսի 13-ի դրությամբ, պայմանով, որ Դուք եղել եք Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միության (ԽՍՀՄ) քաղաքացի և ձեռք չեք բերել այլ պետության քաղաքացիություն կամ հրաժարվել եք դրանից,
- ՀՀ մշտապես բնակվող քաղաքացիություն չունեցող ազգությամբ հայերը կամ ՀՀ մշտապես բնակվող օտարերկրյա քաղաքացի չհանդիսացող նախկին ԽՍՀՄ այլ հանրապետությունների քաղաքացիները,
- ՀՀ-ից դուրս բնակվող ազգությամբ հայ նախկին ԽՍՀՄ այն քաղաքացիները, ովքեր ձեռք չեն բերել այլ պետության քաղաքացիություն:
Ժամանակավոր կամ մշտական կացության կարգավիճակ
Ով կարող է դիմել Ժամանակավոր Կացության Կարգավիճակ ստանալու համար
Ժամանակավոր կացության կարգավիճակը տրվում է յուրաքանչյուր օտարերկրացու, եթե նա հիմնավորում է, որ գոյություն ունեն Հայաստանի Հանրապետության տարածքում մեկ տարի և ավել ժամկետով իր բնակվելը հիմնավորող հանգամանքներ:
Այդպիսի հանգամանքներ կարող են լինել՝
- ուսումը,
- աշխատանքի թույլտվության առկայությունը,
- ՀՀ-ում ժամանակավոր կացության կարգավիճակ ունեցող օտարերկրացու ամուսինը, ծնողը կամ զավակը լինելը,
- ՀՀ-ում քաղաքացու կամ ՀՀ-ում մշտական կամ հատուկ կացության կարգավիճակ ունեցող օտարերկրացու ամուսինը կամ մերձավոր ազգականը (ծնող, զավակ, եղբայր, քույր, տատ, պապ, թոռ) լինելը,
- ՀՀ-ում ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելը,
- ազգությամբ հայ լինելը,
- օրենքով սահմանված այլ դեպքեր:
Ժամանակավոր կացության կարգավիճակը տրվում է 1 տարի ժամկետով՝ յուրաքանչյուր անգամ 1 տարով երկարաձգելու հնարավորությամբ:
Ժամանակավոր կացության կարգավիճակը երկարաձգելու դիմումը պետք է ներկայացվի կարգավիճակի ժամկետը լրանալուց առնվազն 30 օր առաջ:
Ով կարող է դիմել Մշտական Կացության Կարգավիճակ ստանալու համար
Մշտական կացության կարգավիճակը տրվում է օտարերկրացուն, եթե նա`
- ապացուցում է Հայաստանում ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող կամ հատուկ կացության կարգավիճակ ունեցող ամուսնու կամ մերձավոր ազգականների (ծնող, զավակ, եղբայր, քույր, տատ, պապ, թոռ) առկայությունը, ՀՀ-ում ապահովված է բնակարանով ու գոյության միջոցներով և մինչև մշտական կացության կարգավիճակ ստանալու համար դիմում ներկայացնելն օրենքով սահմանված կարգով առնվազն երեք տարի բնակվել է ՀՀ-ում,
- ազգությամբ հայ լինելը։
Մշտական կացության կարգավիճակը տրվում է 5 տարի ժամկետով` յուրաքանչյուր անգամ նույն ժամկետով երկարաձգելու հնարավորությամբ:
Մշտական կացության քարտը երկարաձգելու դիմումը պետք է ներկայացվի մշտական կացության քարտի վավերականության ժամկետը լրանալուց առնվազն 30 օր առաջ:
Պահանջվող փաստաթղթերը
- դիմում.
- 35 x 45 մմ չափսի երեք գունավոր լուսանկար.
- անձնագիրը, անձնագրի պատճենը և անձնագրի նոտարական կարգով վավերացված հայերեն թարգմանությունը.
- ՀՀ-ում կացության կարգավիճակ ստանալու (կացության կարգավիճակը երկարաձգելու) հանգամանքը հիմնավորող փաստաթղթեր.
- առողջական վիճակի մասին տեղեկանք.
- պետական տուրքի վճարման անդորրագիրը:
Ժամանակավոր կամ մշտական կացության կարգավիճակ տալու և կացության կարգավիճակը նորոգելու (նորովի տրամադրելու) որոշումն ընդունում է ՀՀ ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը: Որոշումը կայացվում է փաստաթղթերն ընդունելուց հետո` 1-1.5 ամսվա ընթացքում:
Որտեղ դիմել
ՀՀ ոստիկանության Անձնագրային և վիզաների վարչություն
Հասցե՝ Թաիրով 14 (Դավթաշեն, 4-րդ թաղամաս, 17/10 շենք, Երևան 0054)
Աշխատանքային օրեր՝ Երկ․ Երք․ Չրք․ Հնգ․ 09։00-17։00, ընդմիջում՝ 14։00-15։00
Ուրբ․ 10։00-17։00, ընդմիջում՝ 14։00-15։00
Ժամանակավոր կամ մշտական կացության կարգավիճակ տալու հարցը Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը (OVIR) համաձայնեցնում է Ազգային անվտանգության ծառայության հետ։
Ժամանակավոր կամ մշտական կացության կարգավիճակ տրամադրումը կարող է մերժվել «Օտարերկրացիների մասին» օրենքի 19-րդ հոդվածում նշված կացության կարգավիճակ տալը մերժելու հիմքերից որևէ մեկի առկայության դեպքում (մանրամասն տեղեկություն կարող եք ստանալ՝ բացելով այս հղումը):
Մերժումը կարող է բողոքարկվել դատական կարգով: Ժամանակավոր կամ մշտական կացության կարգավիճակ ստանալիս Ձեզ կտրվի համապատասխան կացության քարտ:
Հատուկ կացության կարգավիճակ (Հատուկ անձնագիր)
Ազգությամբ հայ օտարերկրյա քաղաքացիները Հայաստանի Հանրապետությունում կարող են ստանալ հատուկ կացության կարգավիճակ:
Այն շնորհվում է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի կարգադրությամբ ազգությամբ հայ օտարերկրացիներին, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետությունում տնտեսական կամ մշակութային գործունեություն ծավալող այլ օտարերկրացիների՝ տասը տարի ժամկետով:
Հատուկ կացության կարգավիճակ ունեցողներին տրվում է Հայաստանի Հանրապետության հատուկ անձնագիր, որով կարելի է ազատ մուտք գործել Հայաստանի Հանրապետության տարածք և բնակվել, աշխատել, սովորել, բիզնես վարել, սեփականության իրավունքով հողատարածք ձեռք բերել և զբաղվել ցանկացած այլ օրինական գործունեությամբ՝ առանց մուտքի վիզայի: Հատուկ կացության կարգավիճակ ունեցող օտարերկրացիներն ունեն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին հավասար իրավունքներ, ազատություններ և պարտականություններ, բացառությամբ՝ ընտրական իրավունքի: Նրանց վրա չի տարածվում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում ծառայելու պարտականությունը:
Հատուկ կացության կարգավիճակ ստանալու համար դիմումը և դիմումի հետ ներկայացվող փաստաթղթերը ՀՀ-ում կարող եք ներկայացնել Ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչություն, իսկ օտարերկրյա պետությունում` ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչություն կամ հյուպատոսական հիմնարկ: Հատուկ անձնագիր ստանալու համար անհրաժեշտ ժամկետը մինչև 60 օր է։
ՀՀ-ում հատուկ կացության կարգավիճակ ստանալու համար դիմումի հետ ներկայացվող փաստաթղթերի ցանկը սահմանվել է ՀՀ կառավարության կողմից (տես՝ Հավելված 1)։
ՀՀ-ում հատուկ կացության կարգավիճակ ստանալու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկ
- Դիմում ԱՎՎ պետի անունով
- Դիմում-հարցաթերթիկ և պատճենը (3 օրինակից)
- ՀՀ-ում օրինական հիմքով բնակվելը հավաստող փաստաթուղթ՝ ՀՀ մուտքի վիզա, կացության քարտ, ՀՀ հատուկ անձնագիր, սահմանային վերահսկողություն իրականացնող մարմնի կողմից անձի փաստաթղթում ՀՀ մուտք գործելու մասին կատարված նշումը (4 օրինակից)
- ազգությամբ հայ լինելը հաստատող փաստաթղթերից որևէ մեկը (4 օրինակից)՝
ա. եկեղեցական կառույցների կողմից տրված մկրտության մասին փաստաթուղթ` հաստատված դեսպանության կամ հյուպատոսական հիմնարկի կողմից, մկրտվածի կամ նրա ծնողի ազգությամբ հայ լինելու մասին նշումով,
բ. օտարերկրյա պետության իրավասու մարմինների կողմից տրված եւ ապոստիլով հաստատված կամ հյուպատոսական վավերացմամբ` ազգությամբ հայ լինելու մասին փաստաթուղթ,
գ․ ազգությամբ հայ լինելու հանգամանքը հիմնավորող այլ փաստաթուղթ` հաստատված դեսպանության կամ հյուպատոսական հիմնարկի կողմից,
դ. ծնողի (պապի, տատի, հարազատ քրոջ կամ եղբոր) ծննդյան վկայականը կամ անձը հաստատող այլ փաստաթուղթ, որում առկա է ազգությամբ հայ լինելու վերաբերյալ նշում: Համահայր կամ համամայր եղբոր կամ քրոջ ծննդյան վկայականը կամ ազգությունը հաստատող այլ փաստաթուղթն անձի համար կարող է հանդիսանալ ազգությունը հաստատող փաստաթուղթ, եթե եղբոր կամ քրոջ ազգությամբ հայ լինելը պայմանավորված է նրանց համատեղ ծնողի ազգությամբ.
Սույն կետի "դ" պարբերությամբ նախատեսված փաստաթղթերի հետ միասին ներկայացվում է նաեւ տվյալ անձի ազգակցական կապը հիմնավորող` իրավասու պետական մարմինների կողմից տրված փաստաթուղթ:
Ազգությամբ հայ լինելը հաստատող փաստաթղթեր են համարվում նաև ազգությամբ հայ լինելու վերաբերյալ նշում պարունակող անձնագիրը, ծննդյան վկայականը
- անձնագիր կամ ճամփորդական փաստաթուղթ և դրա նոտարական կարգով վավերացված հայերեն թարգմանությունը և պատճենը (3 օրինակից)
- 5սմ x 4.5սմ չափսի 6 գունավոր լուսանկար
- պետական տուրքի վճարման անդորրագիր (900005162111100 - 150.000 դրամ):
Կացության կարգավիճակ
Կացության կարգավիճակի ձեռք բերման համար դիմումները անհրաժեշտ է լրացնել migration.e-gov.am կայքում:
Վճարներ և ծախսեր
Բացի փաստաթղթերի թարգմանությունների և նոտարական վավերացումների համար նախատեսված վճարներից, Դուք պետք է վճարեք հետևյալ պետական տուրքերը՝
| ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆ | ՊԵՏԱԿԱՆ ՏՈՒՐՔ | |
|---|---|---|
| Քաղաքացիության դիմում | 50,000 դրամ | |
| Սովորական անձնագիր | 1,000 դրամ | |
| Կենսաչափական անձնագիր | 25,000 դրամ | |
| Նույնականացման քարտ (ID քարտ) | 3,000 դրամ | |
| Գրանցման հասցե | 1,000 դրամ | |
| Անձնագրի կամ նույնականացման քարտի (ID քարտի) արագ տրամադրում | 1 աշխատանքային օրում (հաջորդ օրը) | 20,000 դրամ |
| 3 աշխատանքային օրում | 10,000 դրամ | |
| 5 աշխատանքային օրում | 5,000 դրամ | |
| Կացության ժամանակավոր կարգավիճակ և կացության քարտ տալու | 105,000 դրամ | |
| Մշտական կացության կարգավիճակ, մշտական կացության քարտ տալու | 140,000 դրամ | |
| Հատուկ կացության կարգավիճակ, հատուկ անձնագիր տալու | 150,000 դրամ | |
| Կացության ժամանակավոր կարգավիճակի ժամկետը երկարացնելու համար | 105,000 դրամ | |
| Մշտական կացության քարտը փոխելու համար | 20,000 դրամ | |
| Կացության մշտական և ժամանակավոր կարգավիճակ ունեցող օտարերկրյա քաղաքացիների կացության քարտը վերականգնելու համար | 12,000 դրամ | |

Citizenship and Residency
Since June 25, 2022, the amendments and additions to the law "On Citizenship of the Republic of Armenia" have come into force, which have improved the quality of services provided for acquiring RA citizenship, the administration and solution of the problems arising in the legal practice have been simplified. The new changes are aimed at resolving the following issues:
- The deadline for consideration of applications of persons applying for RA citizenship has been set to 90 working days instead of 6 months.
- Persons who have received RA citizenship have the right to acquire a passport of a citizen of the Republic of Armenia for the first time both in the Republic of Armenia and in the embassies and consular offices of the Republic of Armenia operating in foreign countries.
- A person who has a child who is a citizen of the Republic of Armenia has the right, without the requirement of permanent residence in the Republic of Armenia for the last three years, to acquire RA citizenship in accordance with the procedure established by law (according to the Constitution of the Republic of Armenia and the current procedure for verifying knowledge of the Armenian language).
The official trilingual website of the Passport and Visa Department of the RA Police has been launched since June 2022. See https://avv.police.am/.
General requirements
According to Article 13 of the Law “On the citizenship of the Republic of Armenia”, any legally competent person, who is 18 years of age, is not an RA citizen, resides in a foreign country or lawfully resides in the Republic of Armenia, may apply for acquiring RA citizenship, if he/she
- has been lawfully residing on the territory of the Republic of Armenia for the preceding 3 years,
- is able to explain himself/herself in the Armenian language,
- is familiar with the Constitution of the Republic of Armenia.
A person who is not a citizen of the Republic of Armenia can be granted a citizenship of the Republic of Armenia without the above-mentioned 1st and 2nd conditions if he/she:
- is married to a citizen of the Republic of Armenia and the marriage has been officially registered for past two years preceding the date of submission of the application, and he/she has resided in the Republic of Armenia for at least 365 days during this two-year period or has a child who holds a citizenship of the Republic of Armenia or
- has parents, or at least one parent that has held citizenship of the Republic of Armenia in the past or was born on the territory of the Republic of Armenia and had applied for citizenship of the Republic of Armenia within 3 years of attaining the age of 18 or
- has renounced citizenship of the Republic of Armenia of his/her own accord after 1 January 1995
- ethnic Armenians
See: Decisions of the Government of the Republic of Armenia and the RA Law on Citizenship
THE LAW OF THE REPUBLIC OF ARMENIA ON CITIZENSHIP
On amendments to decision N 1390 as of June 23, 2022
Decision N 411 as of March 25, 2010
Decision N 1390 as of November 23, 2007
Decision N 1154 as of October 4, 2007
Decision N 1110 as of September 20, 2007
Ways to Acquire Citizenship
Required Steps
Passports, ID Documents
After the President of the Republic signs your citizenship decree you can apply for an Armenian passport in OVIR or at the territorial departments of the RA Police. Currently, you have the option of applying for a regular passport or a biometric passport.
If you were issued a regular passport you can later apply for and get a biometric passport and thus have two valid passports.
You may also get an identification document (ID card), which is issued in the form of a plastic card. This document also shows your social security number (public services number).
Recognition of Armenian Citizenship
The following persons are recognized as the citizens of the Republic of Armenia:
- Citizens of the former Arm. SSR permanently residing on the territory of the Republic of Armenia, who until the 13 July 1995 has not acquired the citizenship of the another state or has rejected that citizenship;
- Stateless persons or former citizens of other USSR republics who are not foreign citizens permanently residing in the RA;
- The former citizens of the Armenian SSR, who live outside the Republic of Armenia and have not acquire the citizenship of another country.
Temporary or Permanent Residency
Eligibility Requirements for Temporary Residence Card
Temporary residence cards are issued for a period of up to one year with a possibility of extension every year.
Temporary residency cards are granted to people who:
- study in Armenia
- have a work permit in Armenia
- is a wife/husband, parent or child of a foreign citizen who is a holds a Temporary Resident Card
- is a wife/husband, parent, child or relative (brother, sister, grandparent, grandchildren) of an Armenian citizen or of a foreign citizen holding a Special Passport of Armenia
- conducts business activities in Armenia
- is an Armenian national
- in other cases prescribed by law
The applicant must apply for the extension at least 30 days before the expiration of the Temporary Resident Card.
Eligibility Requirements for Permanent Residence Card
Permanent residence cards are issued for a period of 5 years with a possibility of extension every 5 years.
Permanent Resident Cards are issued to a foreign citizen who:
- is wife/husband or relative (brother, sister, grandparent, grandchildren) of an Armenian citizen or of a foreign citizen holding a Special Passport of Armenia, has adequate means of accommodation or property in Armenia and also has legally lived in Armenia for 3 years before applying for a Permanent Resident Card
To extend the Permanent Resident Card, the applicant must apply at least 30 days before the expiration of the card.
Required Documents
- application
- 3 color photos - 35 x 45 mm
- passport, copy of the passport, the notarized Armenian translation of the passport
- documents supporting the conditions of applying for the residence permit in Armenia – baptism certificate OR immediate family member’s (parent, spouse, children) Armenian passport copy
- medical certificate
- receipt of payment of the fee
OVIR coordinates the issue of granting a temporary or permanent residence permit with the National Security Service by sending in written or electronic forms of copies of your passport and application form.
Where to apply?
The Passport and Visa Department of the RA Police
Address: 17/10 Building, 4th District, Davtashen, Yerevan 0054
Working hours: Mon, Tue, Wed, Thu 09։00-17։00, break 14։00-15։00
Fri 10։00-17։00, break 14։00-15։00
The decision on granting temporary or permanent residence status and extending a residence permit is made by the Passport and Visa Department of the RA Police (OVIR) within 30 days after receiving the required documents.
Special Residency (Special Passport)
Before Armenia legalized dual citizenship by Constitution in 2005 and by amendments in the Citizenship Law in 2007 special passports were very common among ethnic Armenians who did not want to renounce their current citizenship. But even now many foreign nationals prefer to apply for special residency instead of becoming full-fledged citizens.
The special residence permit (passport) has a validity of ten years and can be extended indefinitely for 10-year increments. It looks different from temporary/permanent residence permits as it is issued in the form a passport, not a card. It allows its holder to travel freely to and from Armenia without a visa, to live, work, study, do business and engage in any other lawful activity in Armenia without work permits or other papers. One notable advantage of the special passport is that its holder can own agricultural and other land directly in his/her own name, without the need to establish a legal entity.
In practice special passports are issued to foreign nationals of Armenian origin, i.e. ethnic Armenians. In exceptional cases special passports can be issued to non-Armenians who are engaged in economic or cultural activities in Armenia. Children under 16 can also get special passports.
The time required to obtain a special passport is around 60 days. In order to receive a special residence status, you can submit the application and required documents to the Passport and Visa Department of RA Police (OVIR), and to the Embassy or Consular office in foreign countries.
The list of documents submitted with the application for obtaining a special residence permit in the Republic of Armenia is established by the Government of the Republic of Armenia (in Armenian, see Annex 1)
Fees & Expenses
In addition to the official government fees detailed below you are likely to incur legal fees, translation and notarization fees, and other expenses that may be specific to your case.
| Service | Government Fee | |
|---|---|---|
| Citizenship Application | 1,000 AMD | |
| Regular Passport | 1,000 AMD | |
| Biometric Passport | 25,000 AMD | |
| ID Card | 3,000 AMD | |
| Address Registration | 1,000 AMD | |
| Fast Passport or ID Card Issuance | Next business day | 20,000 AMD |
| Three business days | 10,000 AMD | |
| Five business days | 5,000 AMD | |
| Temporary residence permit and temporary residence card | 105,000 AMD | |
| Permanent residence permit and permanent residence card | 140,000 AMD | |
| Special residence permit and special passport | 150,000 AMD | |
| Extension of the status of temporary admission | 105,000 AMD | |
| Replacement of permanent residence card | 20,000 AMD | |
| Restore the residence card of foreign citizens who have permanent and temporary residence permits | 12,000 AMD | |